
Autorka: Ruta Sepetys
Žánr: Historie, Literatura faktu
Rok vydání: 2013
Počet stran: 288
Nakladatelství: CooBoo
Anotace:
Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera ale k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění.
Silný a velice poutavý příběh vypráví patnáctiletá Lina, která byla spolu s její matkou a bratrem za 2. světové války zadržena a převezena na Sibiř. Ještě ve vlaku Lina poznává mladíka jménem Andrius. Oba se upnou na myšlenku, že jejich otcové, kteří byli od dětí s matkami odděleni, stále ještě žijí. Lině se naštěstí podaří v jednom z okolních vagónů otce najít. Ví, že on s nimi jít nemůže, přesto se s otcem domluví, že bude zanechávat za sebou drobečky, jako to dělávali Jeníček s Mařenkou.
Lina začne kreslit na jakýkoli kousek papíru, který najde, aby mohla zaznamenat hrůzy, které je cestou potkávaly. Doufá, že se postupně ony kresby dostanou až do rukou jejího otce, který by k nim tak mohl najít tu správnou cestu.

Příběh sám o sobě není nijak zdlouhavý. Autorka se zbytečně nezastavuje a neprodlužuje jakékoli popisy či události. Děj je plynulý, nepřeplácaný a knihu máte přečtenou tak rychle, že se nestačíte divit. Jedním z důvodů může být ale i délka knihy. V porovnání s jinými díly, které mají tématiku 2. světové války, má dílo V šedých tónech poměrně málo stránek.
Kniha dle mého názoru taky není moc dojemná, nejspíše bych vinu přičetla těm pár stranám. Kdyby kniha byla delší, nejspíš by to bylo jinak. Člověk nemá ani možnost se do knihy začíst a nechat se pohltit a už je konec. Taktéž zde nejsou kruté popisy, které najdete třeba v Měděném jezdci. Tato kniha je dle mého slabší, co se týče krutosti 2. světové, přesto i takové - řekněme lepší - životní situace byly. Co se týče konce, tak buď to autorka úplně odbyla, nebo to tak zamýšlela a překvapivě utnula.
Přes to všechno jsem si knihu nesmírně užila a tématika let 1941-1945 tomu jen přidala. Rozhodně tuto knihu doporučuji čtenářům, kteří taktéž vyhledávají tuto tématiku či si chtějí přečíst něco pochmurnějšího a zároveň se nenechat úplně rozbrečet.
Mé hodnocení
5/5
5/5
Žádné komentáře:
Okomentovat